انواع سازهای کوبه‌ای

زنگ(زنگوله)، بلز، تومبا، طبله، دهل، تنبک(تمبک)، تشمال، دمام، دف، تمپو، ناغارا، دایره‌زنگی، طبل، سنج، مثلث، تیمپانی، زیلوفون، ماریمبا، چِلِستا، گلوکن‌اشپیل، ویبرافون، ماراکا، قاشقک(کاستانِت)، تام-تام، گنگ، درام، کوزه (ساز)، آینه پیل، شندف، درای (جرس)، پنداریک، طاس (ساز)، ضرب زورخانه، هنگ (ساز)، کاخون، بندیر

 

 

انواعی از کوبه ای ایرانی

در ایران سازهای دف،دایره،تنبک و دایره‌زنگی جز سازهای کوبه‌ای به حساب می آیند.

 

انواعی از کوبه ای غربی

در کشورهای غربی، سازهایی چون پرکاشن،کاخن و درامز سازهای کوبه‌ای هستند. درامز، ساز پرمخاطب در بین جوانان، فقط توانایی نواختن یک نت را دارد.

 

انواع ساز کوبه ای جدید:

 

کاخن

این ساز نوعی از سازهای کوبه ای جدید است که خاستگاه نامِ آن، کلمه ای اسپانیایی به معنی جعبه است.

شکل ظاهری آن هم به طور کامل مانند یک جعبه یا صندوق چوبی است که روی زمین قرار گرفته و نوازنده روی آن می‌نشیند و بر سطح آن که تاپا خوانده می‌شود، ضربه می‌زند.

 

 

هنگ درام

این ساز نوعی از سازهای کوبه ای جدید است این ساز کوبه ای از جنس برنج بوده، شکلی شبیه به بشقاب پرنده دارد و از دو دایره فلزی تشکیل شده که بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند و با ضربه انگشتان به هر قسمت می‌توان صدا تولید کرد. هنگ درام در حقیقت یک ساز کوبه ای و ملودیک است.

 

 

کالیمبا

ساز امبیرا یا کالیمبا بیش از ۳۰۰۰ سال قدمت دارد. گفته می‌شود خاستگاه این ساز شمال شرق آفریقاست و در گذشته به نام پیانوی آفریقایی شهرت داشته است. کالیمبا یک ساز ملودیک است که روی آن ۷ تا ۱۲ کلید وجود دارد.

 

بندیر

 

ساز بندیر از یک یا چند زه که عموما از جنس روده حیوانات هستند، ساخته می‌شود. این ساز دایره‌ای شکل بوده و قطر آن بین ۴۰-۳۵ سانتی متر است. حفره‌ای کوچک در قسمت زیرین ساز وجود دارد که این امکان را برای نوازنده را فراهم می‌کند تا با قرار دادن انگشت خود در آن به هنگام نواختن، تعادل ساز را آسان‌تر حفظ کند.

 

 

تانگ درام

ساز کوبه ای جدید دیگری که این روزها شهرت بیشتری پیدا کرده است، تانگ درام است. این ساز تا اندازه ای مانند هنگ است ولی فرق هایی هم با آن دارد. نت‌های روی صفحه این ساز به کمک برش لیزری به وجود آورند و پس احتیاجی به چکش کاری نیست.

سازهای کوبه‌ای یا ساز کوبه یا پِرکاشِن به سازهایی گفته می‌شود که از راه ضربه، تکان، سایش، خراش یا هر عمل دیگری که باعث نوسان شود، تولید صدا کنند. وظیفهٔ اصلی سازهای کوبه‌ای اغلب اجرای ضرب‌آهنگ (ریتم) در متن آهنگ است، اما توانایی اجرای ملودی را نیز دارند. تاریخچهٔ سازهای کوبه‌ای به هزاران سال قبل بازمی‌گردد. اخبار آموزشگاه